Zdroworozsądkowe zmiany czas zastąpić solidną reformą
Bez gruntownej analizy stanu naszej ochrony zdrowia bezpieczeństwo pacjentów niebawem może być zagrożone – zwraca uwagę ekspert.
W ramach reformowania naszej ochrony zdrowia uchwalono już wiele aktów prawnych. Jednak nie wyłania się z nich żadne konkretne rozwiązanie systemowe. Przedstawiane przez ministra zdrowia obecnie założenia nowych ustaw, mimo że dotykają kwestii istotnych, to nie prowadzą do stworzenia nowoczesnego, spójnego i efektywnego systemu ochrony zdrowia. Nie powinniśmy zadowalać się łataniem dziur w niespójnym ,,systemie" oraz ciągłym wprowadzaniem działań pozornych i doraźnych. Propozycje ,,zdroworozsądkowe" czas zastąpić dokonaniem dogłębnej naukowej analizy stanu naszej ochrony zdrowia.
Bez tego bezpieczeństwo zdrowotne naszych obywateli niebawem może być zagrożone.
Wobec niemocy politycznych decydentów trud przygotowania propozycji nowych rozwiązań systemowych winny podjąć niezależne ośrodki naukowo-badawcze.
Publiczna naukowa debata jest bardzo potrzebna, ponieważ zdrowie zaczyna być traktowane w naszym kraju jak zwykły towar konsumpcyjny. Sfera wykonywania świadczeń zdrowotnych podlega w coraz większym zakresie grze rynkowej. Co prawda częściej stosuje się w odniesieniu do tych świadczeń instrumenty oceny efektywności ekonomicznej, jednak cięcia kosztów, mimo że bardzo ważne, nie mogą być jedynym miernikiem efektywności całego systemu ochrony zdrowia. Osiąganie oszczędności w bieżących wydatkach budżetowych państwa czy NFZ zostało potraktowane jako główny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta