Ulga na złe długi obciąża firmy w upadłości
Od 1 stycznia obowiązek korekty odliczonego podatku naliczonego ciąży na każdym przedsiębiorcy, który nie ureguluje zobowiązania z faktury w ciągu 150 dni. Może to powodować problemy z wykonywaniem obowiązków syndyka
Przepisy ustawy z 16 listopada 2012 roku o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce zmieniły od 1 stycznia 2013 roku regulacje dotyczące tzw. ulgi na złe długi (art. 89a i art. 89b ustawy o VAT).
Zmiany te są dotkliwe zarówno dla wierzycieli (w sytuacji, gdy po stronie dłużnika występuje podmiot w upadłości), jak i dla dłużników. Szczególna dotkliwość objęła dłużników – podatników podatku od towarów i usług – w upadłości.
Dotkliwość po stronie wierzyciela...
Zmodyfikowany przepis art. 89a ustawy o VAT nie pozwala zastosować korekty podatku należnego, gdy dłużnikiem jest podatnik w trakcie postępowania upadłościowego >patrz ramka. Nie pozwala zastosować korekty także wtedy, gdyby korekta dotyczyła podatku odliczonego przed upadłością.
Zmiana ta wydaje się być uzasadniona z punktu widzenia interesów budżetu. Ulga na złe długi nie jest w rzeczywistości ulgą, a jeżeli nawet zastosujemy taki termin, to tylko ulgą przejściową.
Po skorzystaniu z niej, i to zarówno w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2012 roku, jak też po 1 stycznia 2013 roku, stan rozrachunków pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem nie ulega zmianie. Ta „ulga" to tylko przejściowe rozliczenia zarówno wierzyciela, jak i dłużnika z urzędem skarbowym.
W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2012...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta