Kiedy majątek wolny od daniny
Osoba, która dostanie spadek po najbliższych, nie zapłaci podatku. Musi jednak dopełnić formalności w urzędzie skarbowym
Osoby, które otrzymują spadek od najbliższej rodziny – co do zasady - nie muszą dzielić się z fiskusem. Tak korzystne zasady obowiązują od początku 2007 r. Nie ma znaczenia, czy spadkobiercy odziedziczyli nieruchomości, pieniądze, działkę, samochód czy np. papiery wartościowe oraz jaka jest ich wartość.
Ale uprawnienie to dotyczy tylko osób z tzw. zerowej grupy podatkowej, która obejmuje najbliższych krewnych: małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuki, pasierbów, ojczyma, macochę i rodzeństwo. Zerowa grupa jest węższa niż pierwsza grupa podatkowa (patrz tabela). Nie obejmuje więc teściowej, teścia, zięcia i synowej. W ich przypadku nie ma zwolnienia.
Zgłoszenie warunkiem zwolnienia
Sam stopień pokrewieństwa między spadkobiercą a spadkodawcą nie wystarczy, by uniknąć daniny. Podstawowym warunkiem jest poinformowanie urzędu skarbowego o nabytym majątku. Służy do tego druk SD-Z2 „Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych".
Trzeba w nim podać tytuł nabycia (np. spadek), rodzaj odziedziczonych rzeczy (nieruchomości, samochody, pieniądze) i miejsce ich położenia i wartość rynkową, stopień pokrewieństwa łączący ze spadkodawcą oraz udział procentowy w nabytym majątku. Jeśli spadkobierców jest kilku, to każdy z nich powinien złożyć odrębne oświadczenie, by skorzystać ze zwolnienia.
Gdy dziedziczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta