Czy będzie niższy VAT na żywność
Stosowanie zróżnicowanych zasad opodatkowania artykułów spożywczych tego samego rodzaju zakłóca konkurencję. Gdy istnieje towar substytucyjny z preferencyjną stawką, to ona powinna mieć zastosowanie
Stosowany w Polsce mechanizm określania stawek VAT na artykuły spożywcze jest niezgodny z prawem unijnym. O ile sama możliwość stosowania stawek obniżonych nie budzi kontrowersji, o tyle już wybór przez polskiego ustawodawcę metody przyporządkowywania konkretnych produktów do jednej z trzech stawek (5 proc., 8 proc., 23 proc.) na podstawie PKWiU bądź dowolnych, subiektywnie ustalonych kryteriów (np. świeżość), narusza Dyrektywę 112. Szczególnie że zróżnicowane stawki są stosowane w odniesieniu do podobnych produktów.
Takie właśnie stanowisko zaprezentował 28 stycznia 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny w ustnym uzasadnieniu wyroku (I FSK 697/12). Rozstrzygnięcie można uznać za przełomowe, ponieważ pierwszy raz w tego typu sporach sąd przychylił się do stanowiska podatnika, a nie – jak zazwyczaj do tej pory – organów podatkowych. Co więcej, rozpatrując 5 lutego 2013 r. skargi interpretacyjne o analogicznej tematyce, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (I SA/Kr 1878-1883/12) w uzasadnieniu ustnym podzielił pogląd NSA.
Skąd wziął się problem
Sposób opodatkowania podatkiem od towarów i usług w dużej mierze ustalany jest przy uwzględnieniu norm unijnych. Czasem są one na tyle elastyczne, że poszczególni ustawodawcy mają prawo dostosowywać je do krajowych potrzeb. Jednym z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta