Gdy urząd zwleka z wydaniem rozstrzygnięcia
Zażalenie na bezczynność organu może wnieść nie tylko strona przedłużającego się postępowania, ale także prokurator czy rzecznik praw obywatelskich.
Zażalenie na bezczynność to szczególny środek odwoławczy. Wnosi się go bezpośrednio do organu wyższego stopnia. Gdy takiego nie ma, strona może wezwać organ do usunięcia naruszenia prawa.
Metryka sprawy pomoże ustalić przyczyny i winnych opóźnień
Zgodnie z art. 37 § 2 k.p.a. organ wyższego stopnia, uznając zażalenie za zasadne, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy, a także zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie, kto jest winien niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby podjęcie środków zapobiegających naruszaniu tych terminów w przyszłości.
Organ wyższego stopnia, uznając zażalenie za uzasadnione, jest zobowiązany do wskazania w postanowieniu, czy niezałatwienie sprawy w terminie oznaczało rażące naruszenie prawa. Stwierdzenie tego stanowi jedną z przesłanek odpowiedzialności majątkowej funkcjonariusza publicznego, jest również jedną z przesłanek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta