Kiedy scheda trafia do dzieci i żony
Istotne znaczenie mają relacje, jakie łączyły małżonków za życia. Jeśli byli w separacji, pozostały przy życiu małżonek jest wyłączony z dziedziczenia
Jeżeli spadkodawca nie pozostawił testamentu, gdy jest on nieważny albo gdy osoby powołane do dziedziczenia nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami, to dziedziczenie następuje według zasad określonych w kodeksie cywilnym (tzw. dziedziczenie ustawowe). Dziedziczenie ustawowe może odnosić się do całego spadku albo do jego części. Spadkobierca nabywa prawo do spadku z chwilą śmierci spadkodawcy. Potem sąd lub notariusz potwierdzają tylko to prawo.
Ważny stopień pokrewieństwa
Reguły dziedziczenia ustawowego opierają się na stosunku pokrewieństwa, małżeństwa lub przysposobienia (adopcji). W pierwszej kolejności po zmarłym, na podstawie ustawy, dziedziczą jego dzieci oraz małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, jednak część przypadająca małżonkowi zmarłego nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W przypadku, gdy dziecko zmarłego nie dożyło do otwarcia spadku, jego udział spadkowy przypada jego dzieciom w częściach równych. Tak samo dzieje się w przypadku dalszych zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków itd.).
Dla dziedziczenia duże znaczenia mają relacje, jakie łączyły za życia małżonków. Jeżeli bowiem byli oni w separacji, to pozostały przy życiu małżonek jest wyłączony z dziedziczenia. Tak samo będzie w sytuacji, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta