Banków sposoby na wskaźniki
Instytucje poprawiają kluczowe wskaźniki kapitałowe poprzez zabiegi kosmetyczne – wbrew stanowisku nadzorów.
Banki przeliczają na nowo wyceny ryzyka w swoich portfelach kredytowych i bilansach w korzystny dla siebie sposób, dzięki czemu wzrasta stopa kapitału do aktywów „ważonych ryzykiem" – wskaźnik, na podstawie którego inwestorzy i nadzór oceniają zdolność banku do udźwignięcia nieoczekiwanych strat.
Takie zabiegi stosowano od lat, jednak zdaniem analityków proceder ten nasila się w niektórych dużych bankach europejskich, które muszą podnieść swoje wskaźniki kapitałowe wobec wchodzenia w życie w tym roku regulacji znanych pod nazwą Bazylea III.
Zabiegi księgowe
Deutsche Bank, jeden z największych europejskich banków, podał w styczniu, że zmiany w stosowanych modelach oceny ryzyka doprowadziły do obniżenia w IV kw. o ok. 26 mld euro aktywów ważonych ryzykiem tego banku.
Bank UBS obniżył w IV kw. swoje aktywa ważone ryzykiem o ok. 8 mld franków szwajcarskich, po części dzięki korektom w takich modelach.
Do grona banków, które podwyższyły sobie kapitały dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta