Część wspólna dla wyjazdów krajowych i zagranicznych
Obecnie pracodawca wskazuje nie tylko środek transportu, ale również jego rodzaj i klasę. Musi zwracać dodatkowe wydatki tylko wtedy, gdy wcześniej je zaaprobował albo uznał po fakcie. Częściej w miejsce dokumentu do rozliczenia wystarczy oświadczenie delegowanego
Ze względu na połączenie w jednym akcie prawnym problematyki podróży służbowej krajowej i zagranicznej ministerstwo pracy słusznie zdecydowało się wyodrębnić przepisy ogólne dotyczące obydwu rodzajów wyjazdów.
W tej części ustalono przede wszystkim katalog świadczeń przysługujących z tytułu odbywania podróży służbowej, sposób wyboru środka transportu, a także zasady rozliczeń kosztów podróży po jej zakończeniu.
W katalogu świadczeń (§ 2 rozporządzenia), których pracownik może domagać się od pracodawcy, nadal jest pięć rodzajów świadczeń. Poza dietami jest to zwrot kosztów:
- przejazdów,
- dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
- noclegów,
- innych udokumentowanych wydatków.
Jedyna zmiana dotyczy innych wydatków. Obecnie musi tu być spełnionych jednocześnie kilka warunków.
Wydatki te muszą być niezbędne dla odbycia podróży, pracownik ma je udokumentować, a pracodawca powinien je określić przed wyjazdem albo uznać je już po odbyciu podróży jako odpowiednie do uzasadnionych potrzeb.
Przykład
Pracownik odbywa podróż służbową samochodem firmowym. W połowie drogi auto się zepsuło, w związku z czym kierowca musiał wezwać pomoc drogową i zadbać o naprawę pojazdu. Ze
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta