Można kwestionować decyzje przegłosowane przez wspólnotę
Każdego właściciela trzeba poinformować na piśmie o zebraniu z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Do zawiadomienia muszą być dołączone projekty uchwał
Zebrania roczne zwołuje się w dużych wspólnotach mieszkaniowych (powyżej siedmiu lokali), a ich organizacją zajmuje się zarząd.
Małe wspólnoty mogą zwołać zebranie, ale nie muszą. Zebrania powinny się odbyć w pierwszym kwartale danego roku. Zdarza się jednak, że zarząd zapomni o swoim obowiązku, wtedy zebranie może zwołać każdy właściciel, wszyscy lub kilku z nich.
Obowiązkowe punkty
Przepisy zawierają wykaz spraw, którymi właściciele powinni zająć się na zebraniu. Są to:
- uchwalanie rocznego planu gospodarczego zarządu nieruchomością wspólną i opłat na pokrycie kosztów zarządu,
- ocena pracy zarządu oraz sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały o udzieleniu mu absolutorium.
Właściciele mogą poszerzyć porządek zebrania o wiele innych ważnych dla nich spraw. W tym celu muszą powiadomić o tym odpowiednio wcześniej zarząd, który przygotuje w tej sprawie projekt uchwały, a następnie dołączy do zawiadomienia o zebraniu. Projekt uchwały może przygotować też sam właściciel.
Kiedy i jakie zawiadomienie
Każdy właściciel powinien zostać pisemnie powiadomiony o zebraniu z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Prawidłowe zawiadomienie powinno zawierać: dzień, godzinę, miejsce, porządek obrad. Do zawiadomienia dołącza się projekty uchwał, które mają być głosowane na zebraniu. Dotyczą one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta