Ceny transferowe: dobre chęci to za mało
Przygotowywane przez resort finansów zmiany dotyczące cen transferowych mogą być niekorzystne dla podatników, chociaż przedstawiano je jako korzystne – zauważa doradca podatkowy.
Ofensywa legislacyjna Ministerstwa Finansów dotycząca przepisów podatkowych nie omija również cen transferowych. Zmiany w tym zakresie, choć nie są tak fundamentalne jak rozszerzenie definicji podatników CIT o niektóre ze spółek osobowych, dotyczą znacznego zakresu przepisów i mogą być bardzo istotne dla wielu podatników, nawet jeśli ci ostatni jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy. Najbardziej istotne, bo potencjalnie najszybsze do wprowadzenia zmiany, zawarte są w projektach nowelizacji rozporządzeń w zakresie cen transferowych.
Zmiany tych rozporządzeń według wskazań MF wynikają z potrzeby uwzględniania w polskich przepisach prac na forum unijnym i OECD. A zatem, przynajmniej w założeniu, część z nowych regulacji powinna być korzystna dla podatników.
Korzystne dla podatników propozycje MF
Pozytywny efekt powinno przynieść zaproponowane przez MF usystematyzowanie przepisów dotyczących sposobu, w jaki organy podatkowe powinny porównywać transakcje oraz inne zdarzenia gospodarcze istniejące między podmiotami powiązanymi z odpowiednimi zdarzeniami występującymi między podmiotami niezależnymi. Korzystnym dla podatników rozwiązaniem może być również wprowadzenie procedury trójstronnej stosowanej do eliminowania podwójnego opodatkowania, gdyby porozumienie między dwoma państwami nie było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta