Dowóz do firmy czasem bez VAT
Przedsiębiorcy zapewniający pracownikom nieodpłatnie transport z domu do zakładu pracy i z powrotem nie w każdym przypadku muszą odprowadzić podatek od tych czynności
W przypadku nieodpłatnego świadczenia usług przez pracodawcę na rzecz pracowników należy zawsze rozważyć, czy nie dochodzi do nieodpłatnego świadczenia usług na cele osobiste, które – stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o VAT – jest uznawane za odpłatne świadczenie usług.
Trybunał uzależnia od okoliczności
Kwestia opodatkowania VAT zapewnienia przez pracodawcę pracownikom nieodpłatnie transportu z domu do zakładu pracy i z powrotem była przedmiotem orzeczenia TSUE.
W wyroku z 16 października 1997 r. w sprawie C-258/95 (Julius Fillibeck Söhne GmbH & Co. KG przeciwko Finanzamt Neustadt) Trybunał stwierdził, że transport z miejsca zamieszkania do miejsca pracy zapewniany nieodpłatnie pracownikom przez pracodawcę przy użyciu pojazdu firmowego służy zasadniczo do prywatnych celów pracowników i tym samym służy do celów innych niż związane z jego działalnością.
Trybunał zaznaczył jednak, że nie dotyczy to sytuacji, gdy, ze względu na określone okoliczności, takie jak trudności w znalezieniu innych odpowiednich środków transportu lub zmiany lokalizacji miejsca pracy, wymagania prowadzenia działalności zmuszają pracodawcę do zapewniania transportu pracownikom, w którym to przypadku świadczenie usług transportowych nie służy do celów innych niż związane z jego działalnością.
Stanowisko fiskusa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta