Jak powołać i odwołać zarząd
Dobry gospodarz dla wspólnoty to podstawa. Można go ustanowić na dwa sposoby
Wspólnota może powierzyć zarząd lub go wybrać. Są to dwa różne pojęcia i nie należy ich mylić.
W umowie notarialnej
Zarząd powierza się: w umowie notarialnej o ustanowieniu odrębnej własności lokali lub w innej umowie zawartej w formie aktu notarialnego (art. 18 ustawy o własności lokali).
Sposób zarządu w umowie ustanawiającej odrębną własność można określić m.in. w przypadku, gdy właściciel (np. gmina) sukcesywnie sprzedają lokale w swoim budynku. Z nabywcami lokali zawiera umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokali. Pierwsza umowa przewiduje sposób sprawowania zarządu i odnosi on skutek do każdego kolejnego nabywcy lokalu.
Taki rodzaj zarządu spotyka się również w nowych budynkach wybudowanych przez dewelopera. Zwykle ustanawia się go na rok lub dwa lata. Sprawują go osoby zatrudniane przez dewelopera. Po upływie tego okresu właściciele zwykle z niego rezygnują, choć mogą to zrobić wcześniej, podejmując stosowną uchwałę protokołowaną przez notariusza (zgodnie z treścią art. 18 ust. 2a ustawy o własności lokali).
Uwaga! Zarząd można powierzyć zarówno osobie fizycznej, jak i prawnej (np. spółdzielni mieszkaniowej, towarzystwu budownictwa społecznego).
Właściciele mogą także określić sposób zarządzania nieruchomością wspólną odmiennie, niż przewiduje ustawa o własności lokali. Pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta