Resort finansów kontra NBP. Góra grosza zostanie
Zaokrąglanie rachunków to niepotrzebny koszt dla handlowców i budżetu państwa – twierdzą przedstawiciele ministerstwa. W portfelach miedziaki zostaną więc raczej na dłużej.
Prezes NBP i minister finansów na piątkowej konferencji resortu o polskiej drodze do euro, dyskusję rozpoczną raczej od rozmowy o groszach niż o europejskiej walucie. Zwłaszcza, że projekt ustawy o zaokrąglaniu płatności, który bank centralny wysłał do konsultacji Ministerstwu Finansów w połowie stycznia, nie zyskał sprzymierzeńców po stronie rządowej.
W opinii, do której dotarła „Rz", przedstawiciele MF odpowiadają, że nowe regulacje mogą mieć negatywne skutki dla sytuacji finansowej przedsiębiorstw i być obciążeniem dla budżetu państwa. Ich zdaniem, potrzebne są dalsze analizy, aby zdecydować, czy projekt trafi na agendę prac rządu.
NBP chce, aby od 2015 r. przy płatnościach gotówką, końcowa kwota rachunku (już po uwzględnieniu podatku VAT) była zaokrąglana tak, aby sprzedawca nie musiał oddawać konsumentowi reszty w postaci monety 1-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta