Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zamiast kredytu obrotowego

01 marca 2013 | Ekonomia | Kinga Żelazek
Przedsiębiorstwa chętniej korzystają z faktoringu
źródło: Rzeczpospolita
Przedsiębiorstwa chętniej korzystają z faktoringu

Kredyt obrotowy to popularne źródło finansowania bieżącej działalności. Jednak nie zawsze jest on łatwo dostępny.

Spółkom w gorszej sytuacji finansowej trudno jest uzyskać pożyczkę z banku, a jeśli już się to uda – będzie ona droga albo bank będzie wymagał szeregu zabezpieczeń. Dlatego wiele przedsiębiorstw szuka innych sposobów finansowania swojej bieżącej działalności.

Poprawa płynności

Jedną z opcji, coraz chętniej wybieraną przez firmy, jest faktoring. To usługa, która polega na wykupieniu przez faktora (bank) od klienta nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności. W efekcie klient nie musi tygodniami czekać na otrzymanie należności od swoich kontrahentów, od ręki otrzymuje 70–90 proc. wartości faktur, a resztę (po odjęciu prowizji) po ściągnięciu przez bank długu od kontrahentów.

Na wielkość finansowania nie ma tutaj wpływu ocena zdolności kredytowej firmy, ale wartość i jakość portfela wierzytelności. Firmy, które mają duży portfel należności handlowych, często mogą otrzymać znacznie wyższe finansowanie niż kredyt.

– Limit w faktoringu jest zawsze większy niż dostępny w ramach kredytu. Faktoring jest produktem samospłacalnym, bo spłacają go odbiorcy, a nie klient, który w przypadku kredytu musi przeznaczać środki ze swoich bieżących przepływów finansowych – wyjaśnia Paweł Kacprzak, dyrektor ds. faktoringu w Raiffeisen Polbank.

Zdaniem ekspertów jest to bardzo elastyczne rozwiązanie. Co więcej, w jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9475

Wydanie: 9475

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament