Pomyłka o złotówkę to zwrot całości
Wypłata niewielkiej część pensji pracownikowi niepełnosprawnemu w nieprawidłowy sposób lub po terminie oznacza utratę prawa do całego dofinansowania za ten miesiąc. Gdy pracodawca je otrzymał, musi je oddać
Jeżeli pracodawca pomyli się w wyliczeniu kosztów płacy, np. z tytułu złego potrącenia czy błędnego wyliczenia wynagrodzenia – zdaniem Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (BON) nie może zrobić korekt w systemie SODiR i np. pomniejszyć lub powiększyć jego wysokość.
W tej sytuacji nie może więc zwrócić tylko różnicy nienależnie uzyskanego dofinansowania za taki miesiąc, ale ma obowiązek oddać je w całości wraz z odsetkami. Zdaniem BON w sytuacji błędnie wyliczonych kosztów płacy pracodawca nie poniósł ich bowiem w całości i termionowo.
Jest to bardzo krzywdząca i rozszerzająca interpretacja przepisów. W związku z tym organizacja OBPON skierowała do BON kolejne pismo w tej sprawie. Jednak pracodawcy powinni bardzo szczegółowo sprawdzać wyliczenia wynagrodzeń i ich przeniesienia na druki wysyłane do PFRON, aby nie zaistniała konieczność zwrotu uzyskanego dofinansowania.
Niejasne regulacje
Powodem całego zamieszania jest zakres stosowania art. 26a ust. 1a1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).
Przepis ten uzależnia prawo do miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego m.in. od tego, że pracodawca wypłacił mu pensję na jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta