Młodociany na chorobie nie zarobi
Podstawą wymiaru zasiłku dla ucznia zawodu jest średnia jego faktycznej – zwykle niskiej – pensji. Nie podwyższa się jej do najniższego pracowniczego wynagrodzenia
Wysokość świadczeń chorobowych zależy od przychodów osób ubezpieczonych. Młodocianym w okresie nauki zawodu oblicza się zasiłki w sposób właściwy dla pracowników. Z tą jednak różnicą, że w stosunku do osób zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego (uczniów) nie stosuje się gwarancji minimalnej podstawy wymiaru świadczeń. Wynika to z faktu, że nie mają oni zagwarantowanego minimalnego wynagrodzenia za pracę.
- Od września 2011 r. zatrudniamy ucznia drugiej klasy szkoły zawodowej jako pracownika młodocianego w celu nauki zawodu. Wypłacamy mu pensję w najniższej stawce obowiązującej uczniów w pierwszej, a następnie w drugiej klasie. Od 8 lutego do 31 marca br. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy ma on prawo do wynagrodzenia chorobowego? Czy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych należy uwzględnić tylko wynagrodzenie w drugim roku? Czy podstawę wymiaru chorobowego należy podnieść do minimalnego wynagrodzenia? – pyta czytelniczka.
Pracownik młodociany, podobnie jak pozostałe osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby. Wynagrodzenie chorobowe finansowane ze środków pracodawcy przysługuje uczniowi niezdolnemu do pracy z powodu choroby za pierwsze 33 dni niezdolności do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta