Jaki plan, takie przekroczenie
W zależności od grafiku pracownika w poszczególnych dobach, te same godziny pracy raz są nadliczbowymi z przekroczenia dobowej, a kiedy indziej średniotygodniowej normy czasu pracy
Praca, którą pracownik wykonuje ponad obowiązujące go normy czasu pracy (dobową, średniotygodniową) lub ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z systemu i rozkładu czasu pracy, jest pracą nadliczbową. Nie zawsze jednak uda się w prosty sposób ustalić, którą godzinę należy zakwalifikować jako tę z przekroczenia dobowej, a którą z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy.
Wszystko zależy od tego, jak pracodawca uszczegółowił obowiązujący pracownika rozkład czasu pracy w sporządzonym grafiku lub harmonogramie. Dopiero jeden z tych dokumentów daje punkt odniesienia dla początku doby pracowniczej, która jest wyznacznikiem do uznania konkretnego przekroczenia normy jako dobowego lub średniotygodniowego.
Ranna bez problemów
Z kwalifikacją godzin nadliczbowych nie ma kłopotów, gdy pracownik wykonuje obowiązki wyłącznie na jedną zmianę od poniedziałku do piątku. W tym przypadku dłuższa praca w dniach roboczych od poniedziałku do piątku zawsze stanowi przekroczenie dobowej normy czasu pracy.
Natomiast zadania wykonywane w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są każdorazowo – w granicach normy dobowej do 8 godzin – przekroczeniem przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, jeżeli zatrudniony nie odebrał innego dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta