Jak opodatkować dywidendę otrzymaną z zagranicy
Firmy mogą odliczyć kwotę podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony, uiszczonego przez zagraniczny podmiot w państwie jego siedziby
Otwartość granic, wspólny rynek europejski, skutkujący dostępnością, a wręcz powszechnością w zakresie inwestowania i podejmowania działalności gospodarczej na obszarach innych państw, prowadzi do naturalnej konsekwencji w postaci osiągania zysków i otrzymywania dywidend, wynikających z udziałów w zagranicznych spółkach. Jeżeli dochody takie otrzymują polskie spółki, to powstaje istotne pytanie o zasady opodatkowania takich przychodów w świetle regulacji ustawy o CIT.
Warto na wstępie zauważyć, że w zakresie opodatkowania dochodów osiąganych przez podatników, mających na terytorium RP siedzibę lub zarząd, obowiązuje generalna zasada, wyrażona w art. 3 ust. 1 powołanej ustawy, zgodnie z którą podatnicy tacy podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Kierując się tą regułą należy zatem stwierdzić, że również dochód osiągany przez polskie spółki z tytułu otrzymanej od zagranicznych podmiotów dywidendy podlega opodatkowaniu w Polsce.
Zasada kumulowania
Omówienie zasad opodatkowania dochodów z tytułu dywidendy otrzymanej z zagranicy wymaga przytoczenia art. 20 ust. 1 ustawy o CIT >patrz ramka.
W konsekwencji tej regulacji można wskazać na dwie potencjalne sytuacje:
- dochody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta