Jak poprawić płynność
Dla celów księgowych, zarówno sprzedaż, jak i ponowne przyjęcie środka trwałego do użytkowania w leasingu zwrotnym, należy rozpatrywać łącznie. Wynika to z zasady przewagi treści ekonomicznej nad formą prawną
Leasing zwrotny jest szczególną formą umowy leasingu. W odróżnieniu od czystego leasingu operacyjnego czy finansowego, jego cechą charakterystyczną jest powiązanie z umową sprzedaży. Najkrócej mówiąc – jest to nabycie prawa do użytkowania w formie leasingu wcześniej sprzedanych składników aktywów.
Zazwyczaj pierwszym etapem jest zbycie przedmiotu aktywów przez jego dotychczasowego właściciela finansującemu, który następnie oddaje ten majątek trwały do używania korzystającemu – dotychczasowemu właścicielowi (drugi etap).
Leasing zwrotny jest pewnego rodzaju formą pozyskania dodatkowego kapitału. Spółki, które posiadają środki trwałe o znacznej wartości, mogą je sprzedać leasingodawcy, uzyskując niemalże natychmiast środki pieniężne, a sprzedany majątek trwały nadal mogą użytkować na podstawie umowy leasingu. W ten sposób jednostka może poprawić swoją płynność finansową, a także pozyskać niezbędne środki na dalsze inwestycje.
Takie rozwiązanie ma też swoje wady. Leasingobiorca będzie musiał bowiem ponieść koszty związane z umową. Zazwyczaj będzie to opłata wstępna, raty kapitałowe i część odsetkowa. Koszty przekroczą cenę sprzedaży danego środka trwałego. Oczywiście ta nadwyżka kosztu będzie rozliczana systematycznie w okresie trwania leasingu. Mimo tego, dla jednostek gospodarczych ta forma pozyskania kapitału jest bardzo atrakcyjna,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta