Brak faktury od unijnego kontrahenta uniemożliwi odliczenie
Gdy firma nie otrzyma w ciągu trzech miesięcy dokumentu potwierdzającego dostawę będącą u niej nabyciem wewnątrzwspólnotowym, to będzie musiała pomniejszyć podatek naliczony w okresie, w którym upłynął ten termin
Od 1 stycznia 2014 r. zaczną obowiązywać zmienione przepisy ustawy o VAT, dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).
Nowelizacja przepisów, wynikająca z ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2013 r., poz. 35), uzależnia prawo do takiego odliczenia od otrzymania przez podatnika faktury, wystawionej przez kontrahenta unijnego, dokumentującej wewnątrzwspólnotową transakcję.
Tak jest obecnie
W VAT jest zasadą, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).
Zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy o VAT kwotę tego podatku naliczonego stanowi, co do zasady, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Natomiast na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.
Wyjątki od tych reguł dotyczą podatku naliczonego oraz momentu jego odliczenia w przypadku WNT. Wówczas podatkiem naliczonym jest kwota podatku należnego z tytułu WNT, a prawo do odliczenia podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta