Dobre czasy firm pożyczkowych trwają
Nie sądzimy, aby w wyniku uchylenia rekomendacji T nastąpiła zasadnicza liberalizacja kryteriów udzielania kredytów – piszą pracownicy Biura Informacji Kredytowej.
Komisja Nadzoru Finansowego dokonała modyfikacji Rekomendacji T, znosząc odgórne narzucanie bankom jednolitych parametrów stosowanych przez nie do oceny zdolności kredytowej. W szczególności zrezygnowała z odgórnego narzucania bankom maksymalnego poziomu relacji kosztu obsługi kredytu do dochodu kredytobiorcy (wskaźnika DTI – debt to income). Nie oznacza, że wskaźnik DTI nie będzie przez banki stosowany – musi on być stosowany, jest to elementarz w metodologii oceny ryzyka kredytowego – tyle to ,że banki same określą jego wysokość i metodologię jego wyliczania. Rozwiązania w bankach zapewne nie będą jednolite.
Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła limity wysokości kredytów gotówkowych w relacji do średniego wynagrodzenia, przy udzielaniu których banki mogą stosować uproszczoną metodę oceny zdolności kredytowej. W metodzie uproszczonej decyzje kredytowe oparte są na ocenie punktowej (scoringowej) klienta oraz analizie jego historii kredytowej. Przy mniejszych kredytach, przy analizie zdolności kredytowej, bank może przyjąć wysokość dochodu w oparciu o oświadczenie klienta, zwłaszcza jeśli klient jest znany bankowi.
Prosto „z ulicy"
Jeśli klient ma z bankiem, w którym aplikuje o kredyt, trwałą relację depozytową bądź kredytową, trwającą przynajmniej pół roku, bank opierając się na metodzie uproszczonej (a w innej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta