Minister może odmówić odpowiedzi
Zdarza się, że podatnik, który wystąpił o interpretację, zamiast niej otrzymuje postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia. Istnieją poważne wątpliwości, czy dyrektor izby ma kompetencje, aby je wydać
Wydaje się, że wydawanie postanowień o odmowie wydania interpretacji indywidualnej bądź pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia należy do kompetencji ministra finansów i nie ma on podstawy prawnej do przeniesienia go na podległe mu organy.
W praktyce jednak są one podpisywane w imieniu dyrektora izby skarbowej, a nie ministra finansów. Dla organów podatkowych jest to oczywiście rozwiązanie prostsze, ponieważ dyrektor izby skarbowej ma już wszystkie akta. Może się to jednak okazać źródłem wielu problemów nie tylko dla podatników, ale także dla fiskusa.
Brak podstawy prawnej
Celem złożenia wniosku o interpretację indywidualną jest uzyskanie wyjaśnień, w jaki sposób podatnik powinien postępować, aby jego rozliczenia nie zostały zakwestionowane przez organy podatkowe. Nawet gdy izba skarbowa uzna, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, to ma ona obowiązek wskazać, w jaki sposób, jej zdaniem, podatnik powinien postąpić.
Oznacza to, że interpretacja negatywna również jest dla podatnika cenna. Zastosowanie się do niej daje bowiem wnioskodawcy ochronę w sytuacji, gdyby w przyszłości organy podatkowe zmieniły sposób wykładni przepisów. Uzyskanie interpretacji uznającej stanowisko podatnika za prawidłowe lub nieprawidłowe poprawia więc jego sytuację. Może on bowiem zastosować się do wskazanego przez organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta