Błędów w ujawnieniach do sprawozdania można uniknąć
Firmy obowiązkowo muszą wskazać, czy bilans i rachunek wyników zostały sporządzony przy założeniu kontynuowania przez nie działalności gospodarczej w dającej się przewidzieć przyszłości
Marzec to miesiąc, do końca którego jednostki, których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia, powinny sporządzić sprawozdanie finansowe. Nad tym, aby sprawozdanie finansowe spełniało wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości, czuwa kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki.
Sprawozdanie finansowe składa się z:
- bilansu;
- rachunku zysków i strat;
- informacji dodatkowej.
Natomiast jednostki określone w art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, czyli jednostki podlegające obowiązkowemu badaniu, muszą sporządzić dodatkowo:
- zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym,
- rachunek przepływów pieniężnych.
Do rocznego sprawozdania finansowego dołącza się ponadto sprawozdanie z działalności jednostki, jeżeli obowiązek jego sporządzenia wynika, z ustawy lub odrębnych przepisów.
Informacja dodatkowa
Informacja dodatkowa jest jednym z obowiązkowych dla wszystkich jednostek elementów sprawozdania finansowego. Powinna ona zawierać istotne dane i objaśnienia, niezbędne do zrozumienia sprawozdania finansowego. Niezbędne elementy informacji dodatkowej wymienia szczegółowo załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości.
Nie są to jednak wszystkie ujawnienia, które powinny być ujęte w sprawozdaniu finansowym. Należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta