Zmiana stanu produktów wpływa na przychody
Jeżeli firma zbywa wyroby wyprodukowane wcześniej lub nie sprzeda tych, które wytworzyła w bieżącym okresie, to będzie musiała dokonać korekty, wykazywanej w części A. rachunku wyników, sporządzanego w wersji porównawczej
Zmiana stanu produktów dotyczy jednostek, które przyjęły porównawczy rachunek zysków i strat. Różnica pomiędzy stroną kredytową i debetową konta „Rozliczenie kosztów” jest równowartością zmiany stanu produktów.
Jest to różnica pomiędzy wartością kosztów rodzajowych i kosztem własnym sprzedaży. Ustaloną na tym koncie zmianę stanu produktów należy zaksięgować jako korektę po odpowiedniej stronie na koncie „Rozliczenie kosztów” i na koncie „Wynik finansowy”.
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe wkroczyły w okres sporządzania sprawozdań finansowych. Elementem sprawozdań jest rachunek zysków i strat. Można go sporządzić na dwa sposoby: w wersji porównawczej lub kalkulacyjnej. Wybór należy do jednostki i jest w zasadzie uzależniony od sposobu przyjętej przez jednostkę ewidencji kosztów podstawowej działalności operacyjnej.
W dokumentacji opisującej przyjęte zasady (politykę) rachunkowości kierownik jednostki ustala m.in. zasady ewidencji i rozliczania kosztów oraz wybiera wariant sporządzania rachunku zysków i strat (kalkulacyjny lub porównawczy). Przychodom osiągniętym z różnych rodzajów działalności przeciwstawia się koszty poniesione w celu ich osiągnięcia.
Firmy mogą zdecydować o prowadzeniu ewidencji kosztów w jednym z trzech wariantów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta