Co zrobić, gdy najemca nie płaci za lokal? Jakie naprawy musi wykonać wynajmujący?
Nawet gdy najemca miesiącami zalega z opłatami, nie możesz zmienić zamków i wystawić jego rzeczy na ulicę. Musisz wystąpić do sądu o eksmisję.
Czy umowa najmu lokalu użytkowego może mieć zwykłą formę, czy lepiej iść do notariusza?
Emilia Waszkiewicz: Jeżeli chodzi o lokale użytkowe, to z punktu widzenia najemcy zdecydowanie warto pójść do notariusza. Umowa najmu nie musi mieć jednak formy aktu notarialnego, wystarczy pisemna, z zachowaniem daty pewnej. Oznacza to, że podpisaną umowę należy okazać notariuszowi, który umieści na umowie stosowną wzmiankę.
Zachowanie tej formy spowoduje, że w przypadku sprzedaży przedmiotu najmu nowy właściciel nie będzie miał prawa wypowiedzenia umowy najmu. Gdyby umowa była zawarta w zwykłej formie pisemnej, bez daty pewnej, nowy właściciel mógłby wypowiedzieć umowę z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia
A umowa najmu mieszkania – potrzebuje poświadczenia notarialnego?
Kodeks cywilny przewiduje, że przepisów o wypowiedzeniu najmu przez nabywcę rzeczy najętej nie stosuje się do najmu lokali mieszkalnych, chyba że najemca nie objął jeszcze lokalu w posiadanie. W praktyce jednak ten przepis ma znikomy zakres zastosowania, ponieważ najem lokali mieszkalnych podlega regulacji Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, i rządzi się innymi prawami.
W przypadku najmu lokalu mieszkalnego, podlegającego wymienionej ustawie, wystarczy że umowa będzie zawarta w zwykłej formie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta