Zanim powstanie garaż trzeba dopełnić formalności
Przy budowie garażu na ogół potrzebne jest pozwolenie. Czasami jednak jest inaczej. Wszystko zależy bowiem od jego wielkości oraz tego, czy jest to budynek, czy może wiata
Blaszany czy murowany, jaki garaż postawić? Formalności jest sporo i różnią się między sobą.
Tylko zgłoszenie
Zasada ogólna jest taka: każdy garaż wymaga pozwolenia na budowę. Ale jak to z zasadami bywa, są od nich wyjątki. W tym przypadku dotyczą one małych garaży o powierzchni zabudowy do 25 mkw. Niektóre urzędy i inwestorzy traktują je jako budynki gospodarcze. Taka interpretacja jest korzystna, ponieważ budowa garażu wymagałaby tylko zgłoszenia u starosty, a nie pozwolenia na budowę.
Tymczasem z definicji takiego budynku z rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wynika, że za budynki gospodarcze uważa się tylko te „przeznaczone do nie zawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynków rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczone również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu".
– Garaż może więc pełnić jedną z funkcji budynku gospodarczego i służyć zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkańców – tłumaczy Mariola Berdysz, dyrektor Fundacji „Wszechnica Budowlana".
Dlatego można go traktować jako budynek gospodarczy. Natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta