Czy deklaracje trzeba korygować kilka razy
Nowe przepisy nie określają jasno, kiedy odliczyć VAT w przypadku, gdy firma nie skorzystała z tego prawa w okresie otrzymania faktury ani w jednym z dwóch kolejnych, a należność uregulowała po upływie 150 dni od terminu płatności
Dopóki nie zostanie wypracowana jednolita praktyka, nowe przepisy bardzo często budzą wątpliwości interpretacyjne. Taka też sytuacja ma już miejsce w przypadku art. 89b ustawy o VAT.
Co mówi przepis
Art. 89b ust. 1. W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Art. 86 ust. 13. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
Przypomnijmy, że chodzi o obowiązek korygowania odliczonego VAT w przypadku, gdy nie uregulowano faktury w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta