Opłaty pobierane przez OFE mogłyby być niższe
Przez zakaz akwizycji istotnie obniżyły się koszty funkcjonowania funduszy, ale wysokość opłat stanowiących przychody towarzystw emerytalnych nie zmieniła się – zauważa pracownik NBP.
Obecnie w otwartych funduszach emerytalnych oszczędza 15,9 mln Polaków (wg danych UKNF na koniec grudnia 2012 r.). Uczestnictwo w nich jest obowiązkowe, jednak przyszli emeryci mogą wybrać, w którym funduszu chcą gromadzić swoje oszczędności. W ostatnich pięciu latach ponad 2,5 mln osób zmieniło OFE. W większości rankingów fundusze emerytalne są oceniane na podstawie historycznych stóp zwrotu. Często uczestnik, który podejmuje decyzję o zmianie funduszu, zakłada, że przeniesienie oszczędności emerytalnych do OFE, który w przeszłości miał najlepsze wyniki, przyczyni się do wzrostu wartości jego oszczędności emerytalnych. Czy takie założenie jest słuszne?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy sprawdzić, jak zmieniłyby się oszczędności uczestnika OFE, który w latach 2002-2011 co roku zmieniał fundusz na taki, który w poprzednim okresie osiągnął najwyższą stopę zwrotu. Przyjmijmy, że Jan Nowak w 1999 r. wybrał swoje wymarzone OFE. Dokładnie to,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta