Posada matki bardziej pewna w małym zakładzie
Pracownik, który po powrocie z urlopu macierzyńskiego przeszedł na część etatu, jest chroniony przed zwolnieniem w firmie zatrudniajacej do 19 pracowników, ale w tej z 20 osobami już nie
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje art. 1868 k.p. Zgodnie z nim pracownik wracający z urlopu macierzyńskiego może złożyć wniosek o skrócenie wymiaru czasu pracy. Pracodawca jest związany tą prośbą rodzica, tzn. musi zgodzić się na pracę na część etatu. Przez 12 miesięcy nie będzie mógł rozwiązać z nim angażu ani wypowiedzieć mu warunków zatrudnienia.
Aby skorzystać z 12-miesięcznej ochrony przed zwolnieniem, pracownik musi złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do połowy etatu. Oznacza to, że podwładny nie może żądać obniżenia czasu pracy do 1/5 etatu, tak aby pracować tylko jeden dzień w tygodniu.
Takiego wniosku szef nie ma obowiązku uwzględnić – pracownik musi pracować przynajmniej na pół etatu. Z drugiej strony przepis nie precyzuje minimalnych wymagań co do obniżanego czasu pracy, a zatem teoretycznie podwładny mógłby ograniczyć czas zadań np. o 12 minut dziennie (godzinę tygodniowo). Takie zachowanie może być jednak uznane za nadużycie prawa służące uniemożliwieniu rozwiązania angażu.
Kto szybszy, ten lepszy
Jeżeli bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracownik nie zamierza skracać godzin pracy i korzystać z ochrony trwałości etatu z art. 1868 k.p., pracodawca, który wprawdzie ma obowiązek zatrudnić go na dotychczasowym lub równorzędnym stanowisku, będzie mógł złożyć takiej osobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta