Jakie są skutki zwrotu ceny wadliwych towarów
Zwróconą kontrahentowi określoną kwotę wynikającą z odstąpienia od umowy sprzedaży maszyn, podatnik powinien uznać za koszt bezpośredni i ująć w rachunku podatkowym w momencie uzyskania przychodu z tytułu ponownego zbycia tych urządzeń.
Wynika to z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 1 lutego 2013 r. (IPTPB3/423-396/12-3/MF).
Podatnik będący producentem maszyn na mocy ugody sądowej zobowiązał się zapłacić kupującemu 550 000 zł tytułem zwrotu ceny maszyn a kupujący zobowiązał się wydać maszyny będące przedmiotem umowy sprzedaży, od której odstąpił. Maszyny zostały sprzedane w 1999 r. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem o moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty zwróconej kupującemu.
Organ podatkowy wskazał, że wnioskodawca powinien był rozpoznać przychód z tytułu sprzedaży towarów handlowych w roku, w którym dokonano transakcji sprzedaży. Zdaniem organu, ze względu na przedawnienie zobowiązania podatkowego w CIT za 1999 r., podatnik nie może dokonać zmniejszenia przychodów i kosztów tego okresu podatkowego.
Wobec tego izba skarbowa zakwalifikowała zdarzenie wynikające z ugody sądowej jako zakup towarów handlowych. Zdaniem organu podatkowego wypłatę kwoty 550 000 zł tytułem zwrotu ceny maszyn podatnik powinien więc uznać za koszt uzyskania przychodów bezpośrednio związany z przychodami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta