Z uproszczonego trybu skorzystają tylko pacjenci szpitali
Osoby poszkodowane w wyniku zdarzenia medycznego, a w przypadku ich śmierci - spadkobiercy, mogą dochodzić roszczeń przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych
Przepisy rozdziału 13a ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (DzU z 2012 r., poz. 159 ze zm.) przyznały wojewódzkim komisjom ds. orzekania o zdarzeniach medycznych legitymację do rozpoznawania szkód powstałych w wyniku zdarzeń medycznych, które miały miejsce po 1 stycznia 2012 r.
Jakie zdarzenia
Zdarzeniem medycznym w rozumieniu ww. ustawy jest zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia albo śmierć pacjenta, będące następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:
∑ diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby;
∑ leczenia, w tym wykonania zabiegu operacyjnego;
∑ zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.
Przy czym konieczne jest, aby te świadczenia zdrowotne zostały udzielone w szpitalach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta