Kwotę należną czasem trzeba zmienić
Korekty płatności nie wpływają na powstawanie zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę itp. w przypadku podatników prowadzących wyłącznie działalność opodatkowaną
W sytuacji, gdy zagraniczny kontrahent ma prawo do zwiększenia kwoty wynagrodzenia z tytułu udzielonej licencji, konieczne jest skorygowanie okresu rozliczeniowego, w którym pierwotnie została wykazana transakcja. Ani przepisy ustawy o VAT, ani rozporządzeń wykonawczych nie wskazują odmiennego trybu rozliczeń.
Niezależnie od terminu otrzymania dokumentu wskazującego na konieczność dodatkowej dopłaty, podatnik każdorazowo musi złożyć korektę deklaracji podatkowej. Obowiązek podatkowy powstał bowiem zgodnie z art. 19 ustawy, w dacie wykonania usługi (zakończenia okresu, na jaki została udzielona licencja, względnie w dacie zapłaty, jeżeli nastąpiła przed wykonaniem usługi).
Zwiększenie wynagrodzenia bezpośrednio wpływa na konieczność skorygowania podstawy opodatkowania VAT z tytułu importu usług.
Przykład
Firma GAMMA (spółka córka) nabywa od niemieckiej firmy OMEGA (spółki matki) usługi doradcze. Spółki rozliczają się na bazie „koszt plus" zgodnie z przepisami o podatku dochodowym. Firma GAMMA prowadzi działalność w zakresie nauki języków obcych (VAT zw.). Zgodnie z warunkami umowy po zakończonym roku OMEGA dokonuje weryfikacji poniesionych kosztów i oblicza końcowe wynagrodzenie za usługi świadczone w danym roku.
W trakcie 2012 r. GAMMA zapłaciła 20 000 EUR w formie miesięcznych płatności, przy czym po
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta