Jak rozliczyć import usług licencji komputerowych
Wszelkie dodatkowe opłaty pobierane przez zagranicznego wykonawcę, takie jak np. koszty usługi kurierskiej, powiększają podstawę opodatkowania, a tym samym kwotę daniny
- Spółka z o.o. zamierza kupić licencję komputerową od podmiotu z Francji. Jak trzeba będzie rozliczyć taki zakup, jeżeli zostanie ona kupiona na okres trzech lat? W którym momencie powstanie obowiązek podatkowy w VAT? Co będzie podstawą opodatkowania? Jak postąpić w sytuacji, gdy w kwocie należnego wynagrodzenia licencjodawcy są zawarte dodatkowe podatki i opłaty? Jakie znaczenie ma to, że opłata za licencję jest wnoszona w rocznych ratach, za każdy rok oddzielnie? – pyta czytelnik.
Podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia VAT z tytułu importu usług (zakup licencji od zagranicznych licencjodawców) jest zawsze przedsiębiorca, będący nabywcą usługi. Dotyczy to podmiotów:
- zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni,
- wykonujących wyłącznie czynności zwolnione na podstawie art. 43 ustawy o VAT lub przepisów wykonawczych, a także
- korzystających ze zwolnienia podmiotowego z VAT.
Podatnikami są podmioty nabywające usługi świadczone przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski. Regulacje te stosuje się również w przypadku, gdy usługodawca ma wprawdzie stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, jednak to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy nie uczestniczy w takiej transakcji.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta