Kiedy medyk odpowiada za błędy
Przesłanki | Nie każda szkoda, której doznał pacjent w wyniku udzielonych świadczeń zdrowotnych, z pozoru wydająca się być błędem personelu, rzeczywiście nim będzie
Pojęcie błędu w sztuce lekarskiej „zakorzeniło się" w języku potocznym na dobre. Jest również powszechnie stosowane w praktyce lekarskiej oraz w orzecznictwie sądowym. Te dwa źródła dostarczają wiedzy, jakie zachowania mogą zostać uznane za tzw. błędy w sztuce lekarskiej. Pozwalają także na ich odróżnienie od innych zdarzeń medycznych, wyrządzających szkody pacjentom.
Z orzecznictwa
W wyroku z 1 kwietnia 1955 r. (IV CR 39/54; OSN 1957, poz. 7) Sąd Najwyższy stwierdził, że błędem lekarskim jest czynność (zaniechanie) lekarza w sferze diagnozy i terapii niezgodna z nauką medyczną w zakresie dla lekarza dostępnym.
Nieprawidłowa diagnoza
Postawienie przez lekarza nieprawidłowej diagnozy jest powszechnie określane jako błąd diagnostyczny. Wyróżniane są pozytywne bądź negatywne błędy diagnostyczne w zależności od tego, czy zachowanie lekarza przybrało postać działania czy zaniechania. Jeśli lekarz niewłaściwie zinterpretował objawy chorobotwórcze i nie rozpoznał rzeczywistej choroby, będziemy mieli do czynienia z negatywnym błędem diagnostycznym. Z kolei, mylne stwierdzenie choroby faktycznie nieistniejącej, może świadczyć o pozytywnym błędzie diagnostycznym lekarza, dokonującego rozpoznania.
Przykład
Lekarz prowadzący prywatną praktykę lekarską stwierdził, że
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta