Zima na palenisku
Na stokach Etny jeździ się na nartach pod dymiącym kraterem.
Już od centrum Nicolosi, pięciotysięcznego miasteczka położonego około 20 km na południe od szczytu Etny, turystów prowadzą strzałki z charakterystyczną sylwetką dymiącego wulkanicznego stożka. Nie sposób się zgubić, tym bardziej że sama góra widnieje na horyzoncie. Jest potężna – jej obwód mierzony u podstawy sięga 140 km; cały masyw zajmuje powierzchnię około 1200 km kw. Etna (ok. 3340 m n.p.m.), najwyższy czynny wulkan w Europie i jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie, wrażeń dostarcza przez cały rok.
Droga początkowo prowadzi wśród sadów i winnic. Tereny wokół Etny od wieków słyną z doskonałych warunków do uprawy winorośli. Żyzna wulkaniczna gleba i specyficzny mikroklimat nadają owocom i lokalnym winom wyjątkowego smaku. Wyżej tereny uprawne ustępują miejsca dębowo-bukowym lasom. Uwagę przyciągają Monti Silvestri, niewielkie wulkaniczne stożki powstałe podczas erupcji z 1892 roku. Nazwę nadano im na cześć Orazio Silvestriego (1835– –1890), geologa, wulkanologa i pomysłodawcy utworzenia obserwatorium wulkanologicznego na stokach Etny. Obserwatorium działało przez blisko 100 lat nim uległo zniszczeniu podczas wybuchu w 1971 roku.
Aż trudno uwierzyć w sąsiedztwo słonecznych plaż, gdy nitka asfaltu wije się wśród zasp śniegu sięgających ponad dach samochodu. Na wysokości 1900 m n.p.m. kończy się szosa. Parking znajduje się w pobliżu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta