Kiedy wystąpić z powództwem cywilnym
Odszkodowanie za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia na skutek udzielonych świadczeń zdrowotnych pacjent może dochodzić przed sądem cywilnym
W myśl art. 444 §1 kodeksu cywilnego, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Mogą to być w szczególności koszty:
- zakupu leków lub zastosowania leczenia, odwracającego skutki niewłaściwie udzielonych świadczeń zdrowotnych;
- przeprowadzenia badań i wizyt lekarskich;
- dojazdu do szpitala i innych placówek służby zdrowia;
- zastosowania specjalnej metody żywienia;
- przygotowania lokalu mieszkalnego lub miejsca wykonywania pracy do aktualnego stanu zdrowia pacjenta.
Podstawa roszczeń
Jeżeli pacjent utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać w procesie cywilnym odpowiedniej renty od szpitala, zakładu opieki zdrowotnej lub innego podmiotu leczniczego. Z kolei cierpienia fizyczne i psychiczne (tj. ból, stres, strach, przykrości), doznane na skutek wadliwie udzielonego świadczenia zdrowotnego, może wynagrodzić pacjentowi zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę.
Z orzecznictwa
Przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia pieniężnego w konkretnej sprawie uwzględnia się przede wszystkim: rodzaj, charakter, długotrwałość cierpień fizycznych oraz ujemnych następstw psychicznych, ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta