Nie ma lepszych przy udzielaniu urlopów
Pracodawca nie może faworyzować żadnych grup zatrudnionych, przyznając im pierwszeństwo w korzystaniu z wypoczynku. Polityka urlopowa musi łączyć potrzeby wszystkich osób
„Nie można udzielać urlopów na miesiące marzec i listopad, chyba że pracownik zgłosi życzenie skorzystania z urlopu w tych właśnie miesiącach" – tak stanowił art. 5 ustawy z 16 maja 1922 r. o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu. Dzisiaj „nieurlopowy" status prawny tych dwóch miesięcy to już zamierzchła historia. Jednak problem dogodnych dla pracowników terminów wykorzystywania prawa do wypoczynku pozostał.
Sezonowa kumulacja
W kwestii terminów dawania urlopów kodeks pracy ogranicza się do ustanowienia zasady, że urlop powinien być udzielony w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabywa do niego prawo (art. 161). To wszystko. Nie ma „nieurlopowych" miesięcy. Są za to takie, które w naszych warunkach klimatycznych i społecznych cieszą się zdecydowanie najmniejszą popularnością.
Najchętniej korzystamy z wolnego w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Niektórzy preferują wypoczynek w miesiące typowo zimowe. Stąd też przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta