Jak się bronić przed odpowiedzialnością za przekręty kontrahenta
PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI | Ściganie oszustw podatkowych pociąga niekiedy za sobą konsekwencje dla uczciwego biznesu. Organy kwestionują odliczenie VAT w firmach, którym zdarzyła się transakcja z nierzetelnym podmiotem, a nie wiedziały, że ułatwiają popełnianie przestępstw.
Przemysław Antas
Przestępstwa wykorzystujące elementy konstrukcyjne podatku od towarów i usług stanowią coraz większy problem nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Program Komisji Europejskiej na 2013 r. zakłada opracowanie postępowania przeciwdziałającego zjawisku nadużyć podatkowych. Również zadania Urzędów Kontroli Skarbowej na 2013 r. w znacznej części odwołują się do zwalczania przestępczości paliwowej (podatek akcyzowy) i nadużyć w zakresie podatku od towarów i usług. Działania zmierzające do ograniczenia nadużyć podatkowych należy ocenić dobrze. Przestępczość podatkowa pociąga bowiem za sobą skutki negatywne nie tylko dla finansów publicznych, ale także dla uczestników rynku. Wyłudzanie VAT może bowiem powodować zjawisko „psucia rynku", ponieważ oszust nieodprowadzający podatku może zaoferować niższe ceny netto towaru niż jego konkurenci, którzy rzetelnie rozliczają się z podatków. Niestety, ściganie oszustw podatkowych pociąga niekiedy za sobą negatywne konsekwencje również dla uczciwego biznesu. Zdarza się, że organy kwestionują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta