Szukanie polskich specjalności
Przedsiębiorcy muszą wziąć na swe barki ciężar wdrożenia wyników badań, a wszyscy zastanowić się, w czym Polska może być liderem – przekonuje w rozmowie z Arturem Osieckim szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Rz: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju stało się najważniejszą instytucją dzielącą dotacje unijne na badania firm i jednostek naukowych. Macie jeszcze granty dla przedsiębiorców?
Jeśli chodzi o pieniądze z programów operacyjnych, to jest ich już stosunkowo niewiele, bo około 600 mln zł. Większość tych pieniędzy jest ukierunkowana na jeden, choć ważny obszar, jakim jest budowa społeczeństwa informacyjnego.
Informatyzacja administracji, a szczególnie firm, postępuje bardzo mozolnie. Euro na te cele są wręcz zagrożone.
I dlatego operując zwiększoną pulą, będziemy wydawać pieniądze, których inni nie wydali. Będą to m.in. środki na inwestycje dotyczące bardzo szybkiej transmisji danych i zwiększenie mocy obliczeniowych w ośrodkach naukowych. Chodzi o przedsięwzięcia, które natychmiast przysłużą się całemu społeczeństwu informatycznemu w Polsce i oczywiście biznesowi.
Waszym partnerem od niedawna jest Plug & Play, akcelerator z Doliny Krzemowej, który w ramach programu Go Global.pl ma pomóc polskim innowatorom wypłynąć na szerokie wody.
W sumie podpisaliśmy trzy porozumienia tego typu mające charakter umów partnerskich, a co za tym idzie, niegenerujące przepływów. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta