Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Studium zagospodarowania przestrzennego nie jest źródłem prawa

02 kwietnia 2013 | Podatek VAT

Rozliczenia | 
Wprowadzenie ustawowej definicji dla terenów budowlanych pozwoli 
w wielu przypadkach uniknąć sporów 
o zakres zwolnienia 
z VAT przewidzianego dla terenów niezabudowanych.

Bezpośrednim powodem, dla którego ustawodawca zdecydował się wprowadzić do ustawy o VAT definicję terenu budowlanego, były liczne spory między podatnikami a fiskusem. Ostatecznie orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego przypieczętowało korzystną dla przedsiębiorców wykładnię przepisów.

Z powodu braku  ustawowej definicji terenu budowlanego powstał problem stosowania zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Do 31 marca 2013 r. zwolnienie obejmowało dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Spory o studium

Wobec braku ustawowej definicji terenu budowlanego powstał problem, jakie znaczenie dla podatkowej klasyfikacji nieruchomości ma studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Podatnicy upierali się, że nie jest ono przepisem prawa miejscowego i może być w dowolnym momencie zmienione przez radę gminy. Dlatego w razie braku aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego wiążące są zapisy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9501

Wydanie: 9501

Spis treści
Zamów abonament