Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Masowe zwolnienia nie wszystkim obniżą pensję

02 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

UMOWY. Jeśli szczególnie chronionym pracownikom firma pogarsza warunki płacowe, to nie zaoszczędzi. Musi regulować dodatki wyrównawcze.

Ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa) muszą stosować zatrudniający co najmniej 20 osób. To znacznie ogranicza zakres ochrony tych, których stosunek pracy jest pod szczególnym nadzorem. Pozwalają one wręczyć im wypowiedzenia zmieniające >patrz ramka. Równocześnie jednak niektóre grupy zatrudnionych mają prawo do dodatku wyrównawczego, gdy wypowiedzenie zmieniające obniży ich pensje.

Jeżeli firma wypowiada warunki pracy i płacy i spowoduje to obniżkę pensji osoby znajdującej się na tej liście, do końca okresu, w którym korzystałaby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzenie lub zwolnieniem, dostanie dodatek wyrównawczy. Pracownikowi ma to rekompensować ograniczenie szczególnej ochrony.

Przykład

Pani Anna jest pracownicą w wieku przedemerytalnym. Do uzyskania uprawnień do świadczenia brakuje jej dwóch lat. Z powodów ekonomicznych firma przeprowadza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9501

Wydanie: 9501

Spis treści
Zamów abonament