Czy warto oddać spór arbitrażowi
Porady „Rzeczpospolitej” | dr Marcin Asłanowicz partner prowadzący Dział Procesowy i Arbitrażowy w Baker & McKenzie
Za zalety postępowania arbitrażowego uznaje się elastyczność procedury, szybkość rozstrzygnięcia, poufność, a także polubowność działania. Wśród wad wymienia się brak pewności prawa, brak realnych możliwości odwoławczych oraz swego rodzaju ekskluzywność. Dla przedsiębiorcy kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście postępowanie arbitrażowe charakteryzuje się wskazanymi zaletami. Jeżeli tak jest, to czy zalety te pozwalają na uznanie wyższości postępowania arbitrażowego nad postępowaniem prowadzonym przed sądami powszechnymi. Czy w interesie przedsiębiorców jest uwzględnianie w zawieranych przez nich umowach cywilno-prawnych zapisu na sąd polubowny, czy też pomijanie takiej klauzuli, co prowadzi do rozstrzygania ewentualnych sporów przez państwowe sądy? – pyta czytelnik.
Postępowanie przed sądami arbitrażowymi charakteryzuje się bardziej elastyczną procedurą, aniżeli sądowe prowadzone na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego. Pozwala to stronom na przedstawianie dowodów na poparcie swoich żądań na późniejszym aniżeli początkowy etap sporu. Umożliwia też składanie merytorycznych pism procesowych, bez konieczności każdorazowego uzyskiwania odrębnej zgody sądu.
Elastyczność procedury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta