Banki mogą drogo zapłacić za ugody
Nawet 100 mld dolarów mogą być warte odszkodowania za straty w kryzysie i manipulację stawkami Libor.
W ubiegłym miesiącu Citigroup zgodził się zapłacić 730 milionów dolarów za oddalenie pozwów inwestorów wprowadzonych w błąd, którzy skusili się na blisko 50 ofert na obligacje i akcje uprzywilejowane.
Deutsche Bank obniżył prognozę zysku na 2012 r. o 60 proc., uzasadniając to koniecznością utworzenia wyższych rezerw w USA na koszty procesowe. Kontrolowana przez rząd korporacja hipoteczna Freddie Mac pozwała kilkanaście dużych banków, twierdząc, że manipulowały one międzybankową stawką Libor.
Niedoszacowane akcje
Obawy związane z zaangażowaniem banków w kosztowne procesy i pytanie, czy mają one odpowiednie rezerwy na pokrycie tych wydatków bez konieczności ograniczania przyszłych zysków, nie pozostają bez wpływu na kursy akcji banków. Mimo że zyski rosną, zabezpieczenia kapitałowe są mocniejsze, a amerykańska gospodarka przyspiesza, wiele z największych firm finansowych jest wycenianych poniżej swojej wartości księgowej albo wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta