Krótszy urlop po wychowawczym
RODZICE W PRACY | Bezpłatne wolne na opiekę nad dzieckiem, które trwa dłużej niż miesiąc, obniża liczbę dni wakacji w roku zakończenia tej nieobecności w firmie. Niebawem może się to zmienić.
Angelika Ciastek-Zyska
Pracownik zatrudniony przynajmniej sześć miesięcy zyskuje prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat na sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Nie może jednak tego robić dłużej niż do ukończenia przez nie czwartego roku życia. Tej przerwy od świadczenia zadań udziela się na wniosek pracownika i mama lub tata mogą go wybrać maksymalnie w czterech częściach. Jeżeli oboje rodzice spełniają warunki do korzystania z urlopu wychowawczego, mają prawo to robić jednocześnie przez trzy miesiące.
Udzielanie oraz wyliczanie długości urlopu wychowawczego nie stwarza trudności. Problemem jest natomiast urlop wypoczynkowy, jaki przysługuje pracownikowi po powrocie ze sprawowania opieki nad dzieckiem.
Proporcjonalnie mniej
Aby określić długość takiego wypoczynku, trzeba ustalić podwładnemu jego wymiar. Tu podstawowym czynnikiem jest staż pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, dostanie 20 dni corocznego, płatnego wypoczynku. Gdy zatrudnienie trwa przynajmniej 10 lat, liczba wolnych dni wzrasta do 26.
Okresy nieświadczenia pracy mogą jednak obniżać wymiar urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym następuje powrót do zadań. Przykładem takiego okresu jest urlop wychowawczy, gdy trwa co najmniej miesiąc. Za czas pobytu na takiej opiece podwładny nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta