Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wywłaszczony właściciel dostanie odszkodowanie, a najemca figę z makiem

02 kwietnia 2013 | Nieruchomości | gb
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa

Odszkodowanie za działkę zajętą pod drogę nie zrekompensuje ani utraconych pożytków, ani kosztów przeprowadzki i zagospodarowania w nowym miejscu.

Na podstawie jakich przepisów można zostać wywłaszczonym z działki w związku z budową drogi?

Aleksandra Dalecka:  Często stosowana jest w takim przypadku ustawa z 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowywania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych, znana także pod nazwą specustawa drogowa.

Ustawa ta była jednak nowelizowana i dlatego – jeśli ktoś został wywłaszczony – powinien sprawdzić, kiedy postępowanie w jego przypadku zostało wszczęte. Jest to o tyle ważne, że to od daty wszczęcia postępowania zależy, która wersja specustawy drogowej będzie stosowana w danej sprawie. I nie dotyczy to jedynie odszkodowań, gdyż są orzekane wedle aktualnego brzmienia aktu.

Na podstawie specustawy drogowej wydawana jest decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, przy czym akt ten jednocześnie ustala lokalizację drogi, stanowi odpowiednik pozwolenia na budowę i, co najważniejsze dla właścicieli nieruchomości, wywłaszcza nieruchomości pod drogi oraz zatwierdza podział nieruchomości.

Co jest największym problemem dla osób, których nieruchomości zostały lub mają być wywłaszczone na podstawie znowelizowanej specustawy?

Przede wszystkim decyzja o zezwoleniu na inwestycję drogową nie zostanie im doręczona. Zostaną oni tylko zawiadomieni o jej wydaniu w drodze obwieszczeń w urzędzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9501

Wydanie: 9501

Spis treści
Zamów abonament