Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jednomyślność o rozstaniu

02 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka

UMOWY | Gdy strony nie chcą czekać z zakończeniem współpracy do końca wypowiedzenia, mogą podpisać porozumienie o natychmiastowym rozstaniu. Jeżeli inicjatorem jest pracownik, a szef wyda mu warunkową zgodę, to konieczne jest podpisanie nowego pisma w tej sprawie.

W trakcie zatrudnienia każda ze stron może zmierzać do jak najszybszego jego zakończenia. Nowy szef nie zawsze chce czekać na kolejnego podwładnego do rozwiązania angażu z poprzednikiem. Szybką zmianę pracy ułatwi zaproponowanie przełożonemu podpisanie porozumienia o skróceniu okresu wymówienia. Z kolei szefowi może zależeć na niezwłocznym zaangażowaniu kogoś innego. Wcześniej musi mieć jednak zwolnione stanowisko. Obie strony mają prawo złożyć ofertę rychłego pożegnania. Jak to przeprowadzić sprawnie i bezkonfliktowo?

Za obopólną zgodą

Jednym ze sposobów natychmiastowego rozwiązania kontraktu jest podpisanie porozumienia. Taką formę zakończenia współpracy przewiduje art. 30 § 1 pkt 1 k.p.

W porozumieniu można rozwiązać każdy rodzaj umowy o pracę. Co więcej wolno sięw ten sposób rozstać także z osobą podlegającą szczególnej ochronie, np. w wieku przedemerytalnym, pracownicą w ciąży. Dopuszczalne jest także rozwiązanie angażu za porozumieniem w toku trwającego wymówienia. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 30 lipca 1981 r. (I PR 63/81).

Strony mają prawo dowolnie określić moment zakończenia angażu. Niewykluczone to jest nawet w okresie urlopu wypoczynkowego podwładnego (por. wyrok SN z 12 listopada 2003 r., I PK 593/02).

Z inicjatywą zgodnego rozstania może wystąpić zarówno firma, jak i podwładny. Jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9501

Wydanie: 9501

Spis treści
Zamów abonament