Główne kłamstwa o OFE
Na podstawie twardych danych warto zweryfikować podstawowe kłamstwa na temat OFE, które systematycznie sączone są w eter – pisze członek zarządu Pocztylion-Arka PTE.
Od kilku miesięcy pogłębia się kryzys gospodarczy w Polsce, spadają konsumpcja i produkcja, rośnie bezrobocie. Wykonanie budżetu państwa po lutym pokazuje istotny spadek dochodów podatkowych (prawie 8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r.). Widać gołym okiem, że finanse państwa polskiego mogą się znaleźć w poważnej potrzebie.
Czas zatem rozpocząć rozmowy na temat... przeglądu „zreformowanego", czyli okrojonego dwa lata temu II filara systemu emerytalnego. W końcu w otwartych funduszach emerytalnych zostało zgromadzonych prawie 300 mld złotych, kwota, która budzi zrozumiałe zainteresowanie...
Zresztą dyskusja nad losem OFE toczy się ponowie w polskiej przestrzeni publicznej, od momentu kiedy kryzys gospodarczy trochę mocniej zapukał do naszych drzwi. Niestety, dominują opinie i poglądy wygłaszane czy to przez osoby z tytułami naukowymi, czy też tzw. ekspertów z branży finansowej, które niewiele mają wspólnego z faktami i można przypuszczać, że są pisane pod polityczne zamówienie, co ciekawe, z obu stron sporu politycznego.
Na podstawie twardych danych warto zweryfikować podstawowe kłamstwa na temat OFE, które systematycznie sączone są w eter.
Niska efektywność?
Pierwsze z tych kłamstw to rzekomo niska efektywność OFE w zakresie pomnażania składek przyszłych emerytów. Jest to podstawowy i chyba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta