Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Tylko małe prezenty bez zmian

02 kwietnia 2013 | Podatek VAT

Towary | 
Podatników, którzy uwierzyli w zapowiedzi podwyższenia limitów prezentów małej wartości, spotkał duży zawód. Resort finansów wycofał się 
z tych planów. Zmienił za to definicję próbki.

Kolejna zmiana, którą ustawodawca wprowadził do ustawy o VAT od 1 kwietnia br., dotyczy szerokiej rzeszy podatników. I choć pozornie dotyczy czynności zdawałoby się mało istotnych z punktu widzenia obrotu gospodarczego z uwagi na ich niską wartość, w rzeczywistości ma bardzo duże znaczenie – zwłaszcza w sferze działań promocyjnych i marketingowych. Chodzi o zmiany w definicji próbek towarów, prezentów małej wartości oraz nieodpłatnych przekazań drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych.

Doprecyzowanie warunku

Zgodnie z ustawą o VAT jedną z czynności podlegających opodatkowaniu jest dostawa towarów. Co do zasady dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel (art. 7 ust. 1). W głównej mierze chodzi o czynności odpłatne. Jednak dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu są także określone czynności nieodpłatne.

Według art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. W szczególności chodzi o dwie grupy czynności:

  • przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9501

Wydanie: 9501

Spis treści
Zamów abonament