Jak skutecznie zasiedzieć nieruchomość
Przedsiębiorca może korzystać z działki, inwestować w nią i być tylko jej posiadaczem. Jest jednak sposób, by stała się jego własnością
Tego typu sytuacje zdarzają się w życiu – choć włada się nieruchomością jak właściciel, to jednak się nim nie jest. Wyjściem z tej sytuacji może być zasiedzenie nieruchomości. W ten sposób można nabyć własność gruntu, budynku i lokalu, a także służebność lub użytkowanie wieczyste.
Uwaga! Przepisy dopuszczają także zasiedzenie części nieruchomości gruntowej; na skutek zasiedzenia nastąpi wtedy wydzielenie nowej działki z nowym właścicielem.
Kwestie te reguluje art. 172 i następne kodeksu cywilnego. Przepisów dotyczących zasiedzenia jest niewiele. Dlatego w praktyce bardzo duże znaczenie ma bogate orzecznictwo sądowe na ten temat.
Być jak właściciel
Artykuł 172 k.c. mówi wyraźnie. O zasiedzenie może się starać jedynie posiadacz samoistny. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że jest to osoba, która włada nieruchomością jak właściciel (użytkownik wieczysty) np. płaci podatek od nieruchomości lub opłatę za użytkowanie wieczyste, ogrodził działkę, zabudował ją, oddał w dzierżawę sąsiadom, ponosił wydatki związane z ubezpieczeniem budynków uprawia ziemię, zbiera pożytki.
Uwaga! Jeżeli przedsiębiorca jest najemcą lub dzierżawcą gruntu i chce zasiedzieć nieruchomość, to nie ma na szans. Z prostej przyczyny, Nie jest bowiem jej posiadaczem samoistnym, ale zależnym. Bez znaczenia jest przy tym, że właściciel nie interesuje się tą nieruchomością....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta