Średniaka stać, ale nie pożycza
Mimo że stopy procentowe są rekordowo niskie, a indeksy dostępności mieszkań rosną, ubywa chętnych do zadłużania się na mieszkanie.
Najważniejszy dla kredytobiorców złotowych wskaźnik – stopa referencyjna – spadł do poziomu 3 proc. Eksperci podkreślają, że jest to najniższy poziom w historii, czyli od 1998 roku, kiedy rozpoczęła się pierwsza kadencja Rady Polityki Pieniężnej.
– Oprocentowanie przeciętnego kredytu hipotecznego w złotych, zaciągniętego osiem miesięcy temu, spadło z prawie 6,5 do 4,5 proc. obecnie. Wraz z tą zmianą miesięczna rata 25-letniego długu stopniała o prawie 125 zł na każde 100 tys. pożyczonego kapitału – wylicza Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker.
Prognozuje, że Rada Polityki Pieniężnej obniży jeszcze stopy procentowe, a kredytobiorcy odczują ulgę w postaci niższych rat.
Spada rata i... nic
Kredytobiorcy powinni jednak pamiętać, że decyzja RPP nie oznacza, że od razu ich rata kredytowa spadnie. Banki aktualizują bowiem oprocentowanie kredytów hipotecznych w cyklach kilkumiesięcznych lub dopiero wtedy, gdy WIBOR zmieni się o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta